Neler Yeni?
Anasayfa / Kültür Sanat / Kore dramaları: En izlenesi Kore dizileri

Kore dramaları: En izlenesi Kore dizileri

Asya kültürüne benim gibi ilgi duyan herkes emininim ki Kore dramalarına az çok bulaşmıştır:) Kore dramalarının son yıllardaki popülaritesi inanılmayacak kadar arttı; zira Güney Kore, dizilerini tüm dünyaya oldukça başarılı şekilde pazarlıyor. Peki nedir Kore dramalarını tüm dünyada böylesine sevilir kılan ve hangileridir en çok izlenesi olanları? Naçizane gözlemlerime dayanarak pek çok sebep gösterebilirim. Mesela;

1. Bence en büyük faktör Güney Kore dizilerinin pek çoğunda, özellikle romantik komedi veya komedi tadında olanlarda “masumiyet” in çok yoğun  olması. Aşklar, dostluklar çok saf ve masum işleniyor Kore dizilerinde. Aşıkların birbirlerini öpmesi, hatta teması bile çok özel. Sanırım insanlar Hollywood yapımlarındaki vıcık vıcık aşk ilişkilerinden bıktı artık. Hollywood yapımlarını bırakın, artık bizim dizilerin çoğunda da ilişkiler insana yuh dedirtmiyor mu? Bkz: Kavak Yelleri. (Ama yine de çok kaliteli dizilerimiz de var, hak yemeyelim:))

2. Kore dizilerinde erkekler, inanılmaz bakımlılar. Öyleki ilk izlediğinde “Gay mi ki?” diye soran çoook kişi biliyorum. Ama değiller efendim, sadece bakımlılar ve çok tatlılar bence. (Tabi bir kız olarak bir erkeğin ellerinin benim ellerimden daha bakımlı olmasını ve giyiminin bu kadar özenli olmasını kıskanmıyor da değilim:)) Öte yandan bu bakımlı “oppa”lar, sevdiği kız için her şeyi yapan, güçlü, kuvvetli, yeri gelir asi delikanlılardır. Gerçekte nasıldır Kore erkekleri bilemem ama dizilerde işlenen görüntü böyle.
Bu arada oppa, Korecede abi anlamına gelir ama çözemediğim şekilde Koreli kızlar sevgililerine de işveli işveli “oppaa” demekteler:))

Pek sevdiğim ve feminen tarzına bayıldığım oyunculardan , bu adam sinirimi bozacak kadar bakımlı ama siz söyleyin tatlı değil mi?:)

kore dizi dramaları

3. Kore dramalarında muhteşem senaryolar yok bence, hatta bazı dizileri izlerken senaryoda çok boşluk olduğunu düşünüyorum. Ama senaristlerin hayal güçleri daha ilk bölümden izleyeni diziye bağlayacak kadar geniş. Dizilerde zaman zaman birbirine benzer konulara rastlasanız da işleniş şekilleri öyle değişik ki, bir bakmışsınız konunun benzerliğine takılmadan dizinin son bölümüne gelivermişsiniz.

4. Diziler hakkında benim en çok ilgimi çekenlerden biri, Korelilerin moda anlayışı. Süper giyiniyorlar. İtiraf etmek gerek moda konusunda bizden bayağı iyiler. Esas kızın çeşit çeşit berelerine, eteklerine, çantalarına vesairelerine; esas oğlanın dar kotlarına, gömleklerine, hırkalarına, çantalarına bakıp bakıp hayıflanmaktan alamıyorum kendimi. Bilmeyenlere de söyleyelim; Güney Kore tam bir kozmetik cenneti (hayır abartmıyorum), zira kadınlar arasında çılgınlığının öncüleri de kendileridir. (BB cream deneyimlerimi de pek yakında paylaşacağım sizlerle:))

5. Kore dizilerinde en çok hoşuma giden ayrıntılardan bir diğeri, bizim gibi eve girerken ayakkabıyla girmemeleri. Hatta sosyetik tipler bile eve girerken pabuçlarını çıkarıp terlik giyiverirler Kore dizilerinde. Tabi Karun kadar zengin olanlarda durumun değiştiğini görmüşlüğümüz de var.

6. Kore dizilerinde çok komik bulduğum ve dalga geçtiğim noktalar da yok değil:) Ama dediğim gibi konuyu işlerken kattıkları mizah ve ahenk sayesinde bu ayrıntılara sadece gülüp geçiyorum. Misal, izlediğim tüm Kore dizilerinde esas kız en az bir kere zil zurna sarhoş olur, esas oğlan ne yapar? Tutar kızı evine sırtında taşır:)) Elimde değil her seferinde “Dünyaya tonla araba ihraç ediyorsunuz, memlekette taksiniz mi yok kardeşim” diye düşünmekten alamıyorum kendimi. Neyse umuyorum ki senaristler bir gün, esas oğlanın esas kızı sırtında taşıması fikrinin saçmalığını farkedecekler ve bu klişeden vazgeçecekler:)

kore dizi draması

7. Bu dizilerin en sevilesi yanlarından bir diğeri de ost ları bence. Koreliler dizi müziklerine ciddi önem veriyorlar, dizi müziklerinin çoğunu başarılı genç idoller yapıyor. İşte size en sevdiğim dizilerden ’in dizi müziği:

8. Kore dizileri bizim dizilerden farklı olarak, hatta oldukça farklı olarak, tek sezonluk veya iki sezonluktur. Bunun hem iyi hem kötü yanı olduğunu düşünüyorum. İyi yanı; benim gibi bir diziyi en fazla iki sezondan sonra izleyemiyorsanız, suyunu çıkardılar tadı kaçtı diyorsanız Kore dramalarında tadı kaçmadan dizi izlemenin keyfine varabilirsiniz. Kötü yanı, tek sezonda bitirelim diye senaryolarda boşluk bırakmaları. Bu kadar hızlı bitirmek yerine birkaç bölüm uzatıp senaryoları adamakıllı eksiksiz yapsalar tadından yenmeyecek diye düşünüyorum ama işte..

Şimdilik aklıma gelen sebepler bunlar. İzlemenizi en fazla tavsiye edebileceğim :


kore drama
You Are Beautiful’da esas kızımız Go Mi Nyu bir manastırda büyümüş, rahibe olmayı amaçlayan bir kızcağızdır. İkiz erkek kardeşi Go Mi Nam ise idol gruplardan ’e katılmak üzere olan bir şarkıcıdır. Ancak geçirdiği estetik ameliyatta sonuç istediği gibi olmaz ve tam da grubun bağlı olduğu şirketle anlaşmayı yapacağı sırada ikinci bir estetik ameliyat olmak için Amerika’ya gider, işgüzar menajeri ise (bence dizide en komik karakterlerden biri de bu menajerdi) ikizi dönene kadar onun yerine geçmesi için Go Mi Nyu’yu ikna etmeye.Sonrası malum, zar zor ikna olan kızımız ikizinin yerine geçip grupla anlaşmayı yapar. Artık kardeşi dönene kadar gruptakiler dahil herkesten kız olduğunu saklamalıdır. Ancak üç yakışıklı grup üyesiyle aynı evde yaşarken ve üstelik içlerinden birine aşık olmuşken kimliğini saklamak oldukça zordur. Kardeşi dönene kadar başına neler gelmez ki zavallının, izleyip görün derim:))

Heartstrings
kdrama
Heartstrings kampüs dizisi tadında dizilerden ve çok eğlenceli. İçinde aşk, dostluk, entrika:)) ve muhteşem müzikler var. Dizi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde modern müzik bölümünde okuyan cool Lee Shin ile geleneksel müzik bölümünde okuyan sevimli Lee Kyu Won arasında geçenler ekseninde dönüyor. Oldukça cool olan esas oğlan başlarda esas kızımıza hiç yüz vermez, hatta başlarda… neyse spoiler olmasın:) İkili bir iddiaya girer ve kaybeden Lee Kyu Won bir ay boyunca Lee Shin’e kölelik yapmak zorundadır. Diğer taraftan okulun eski öğrencilerinden olup Hollywood’da çalışan Kim Suk Hyun, okulun yüzüncü yılı için sergilenecek müzikali yönetmek üzere okula dönmüştür. Sürekli kavga eden ikilimiz Lee Shin ve Lee Kyu Won da bu müzikal için birlikte çalışmak zorunda kalırlar. Ve tabi olaylar gelişir…

Love Rain
love rain kdrama
Bu diziyi henüz izlemedim ama çok sağlam kaynaklardan(!) oldukça güzel olduğunu duyuyorum ve zaten deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim ki Jgs varsa o dizi iyidir:) Fırsat bulur bulmaz izleyeceğim, size de tavsiye ederim.
Bunlar dışında ‘ı izlemenizi tavsiye edebilirim.Zengin oğlan, fakir kız hikayesiyle biraz klasik bir dizi. Favorilerimden değilse de eğlendiğim yerleri olmuştu. Şu sıralar trt okul kanalında da dublajlı olarak yayınlanıyor ancak, orjinal dilinden altyazılı olarak izlemenizi tavsiye ederim. Çünkü esas kızın sesi normalde ince olmamasına rağmen dublajının ince olması pek hoş olmamış bence, o tipe ince ses gitmemiş:) Ayrıca orjinal dilde tepkiler daha doğal oluyor sanki.
Şimdilik izlemenizi tavsiye ettiğim diziler bunlar. Beğendiğim dizileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Siz de beğendiklerinizi bizle paylaşırsanız sevinirim:)

Kaynak: Görseller için kaynak soompi sitesinden alınmıştır.Makale tamamen tarifvekadin editörü didem tarafından yazılmıştır.

Gelen Aramalar:

Hakkında Moda Editörü

Merhaba, tarifvekadin.com'un site editörüyüm. Bizimle iletişime geçmek isterseniz, iletişim sayfamızdan yararlanabilirsiniz. Modanız daim olsun!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top